Przejdź do głównej zawartości

Helsinki - idealne na wypad w weekend? WYJAZD NA WŁASNĄ RĘKĘ

 






Spis treści 


1. Kilka słów o Finlandii 
2. Nasz lot, transport i zakwaterowanie w Helsinkach 
3. Co warto zobaczyć w Helsinkach? 
4. Czy weekend wystarczy, by zwiedzić Helsinki?


1. Kilka słów o Finlandii


Cześć! W dzisiejszym wpisie chciałabym się podzielić moimi wrażeniami z ostatniej podróży. Od 14-16 kwietnia byłam w Helsinkach - to był mój pierwszy raz w Finlandii. Zanim wybierzecie się w podróż do tego kraju, warto dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy 😏

Po pierwsze - można pić wodę prosto z kranu! Woda jest naprawdę czysta i dobra w smaku, dla mnie to był luksus, ponieważ w Polsce zawsze używam dzbanka/butelki z filtrem. Woda pochodzi prosto ze źródeł górskich przez Päijännetunneli - najdłuższy tunel wodny na świecie. Co ciekawe, Arabia Saudyjska od wielu lat kupuje wodę pitną ze stolicy Finlandii. (źródło: https://fajnepodroze.pl/helsinki-ciekawostki-informacje-fakty/)

Po drugie - Finlandia należy do Unii Europejskiej i jej walutą jest Euro. Tak, potwierdzam - zaskoczeniem było dla mnie Euro. Może to wynikało z tego, że przed Helsinkami odwiedziłam Sztokholm, gdzie używa się korony szwedzkiej. Tak jak w innych krajach północy (Norwegia, Szwecja), wszędzie można płacić kartą, a wręcz można mieć problem, by zapłacić gotówką. Polecam zatem przygotować sobie kartę walutową.  

Po trzecie - lukrecja, lukrecja i jeszcze raz lukrecja! Finowie uwielbiają lukrecję. W sklepach spotkałam pełno słodyczy z lukrecją. Mam wrażenie, że dodawana jest wszędzie, gdzie to możliwe. Jeśli masz ochotę na żelki z lukrecją - zakupisz bez problemu w sklepach. 

Wiedzieliście o tym? 

2. Nasz lot, transport i zakwaterowanie w Helsinkach


Do Helsinek można wybrać się promem lub samolotem. Naszym wyborem był samolot - Ryanair, bezpośrednio z Warszawy Modlin. Lot kupiliśmy przez aplikację mobliną Ryanair - około 500zł w dwie strony. W cenie biletu mieliśmy: walizkę podręczną do 10kg + plecak/torebkę podręczną. Nasz lot trwał około 2 godzin. Warto pamiętać, że w Helsinkach jest godzina do przodu, więc mając lot z Warszawy o godzinie 6.00, na miejscu docelowym pokazała nam się 9.00.

Ok, jesteśmy na lotnisku w Helsinkach i co dalej?

Z lotniska kursują autobusy, które zawiozą nas do centrum lub Waszego miejsca docelowego. Musimy jednak przejść całe lotnisko, które jest ogromne. Na szczęście jest bardzo dobrze oznakowane, więc na pewno traficie do przystanku autobusowego. 
Polecam używać Google maps. Pokaże Wam, którą linią autobusu powinniście się wybrać oraz na którym przystanku wysiąść. Koło przystanku są automaty z biletami, ale lepiej zainstalujcie  aplikację HSL - https://www.hsl.fi/, ponieważ z nami na początku automaty nie chciały współpracować 😁

A gdzie śpimy i relaksujemy się?

Moim wyborem jak zawsze jest airbnb. Jeżeli zastanawiacie się nad wyborem Waszego noclegu, to chciałam polecić mieszkanie Iris (to nie jest reklama!). Mieszkanie jest duże, przestronne, posiada: 2 pokoje, balkon, kuchnie i łazienkę. Znajdziecie tam wszystko, co potrzebujecie, by Wasz pobyt był komfortowy. Plusem jest też fakt, że niedaleko znajduje się przystanek autobusowy. Link do airbnb: apartament Iris


3. Co warto zobaczyć w Helsinkach?


Pierwszą rzeczą, która mi przyszła na myśl to zdecydowanie Winter Garden. Duży szklany budynek, a w nim ponad 200 gatunków roślin. Idealne miejsce, by przyjść i się zrelaksować. Wejście jest za darmo, więc totalnie polecam dodać to do swojej listy zwiedzania. 









Drugie miejsce to Plac Senacki. Stamtąd możecie wybrać się na zatokę lub pospacerować w pobliskim parku. 








A co zjeść?

Mówiliśmy już o lukrecji, ale na pewno natkniecie się też na potrawy z mięsa renifera. Jest to dość popularna potrawa, jeśli chodzi o kraje północy. W Helsinkach jednak postawiłam na klasyczne posiłki. Jeśli macie ochotę na meksykańskie, to polecam - Restaurant Taqueria Lopez y Lopez z bardzo klimatycznym wystrojem. 





4. Czy weekend wystarczy, by zwiedzić Helsinki? 


W mojej opinii weekend jest wystarczający na zwiedzenie Helsinek. Dwa dni starczyły nam, by w pełni zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne. Dłuższy pobyt może się nie sprawdzić - miasto nie należy do rozrywkowych destynacji. Spodoba Ci się, jeśli jesteś osobą, która lubi zwiedzać muzea oraz spacerować. Helsinki to również miasto dla fanów second-handów! Jest ich mnóstwo, a na ulicach można spotkać wiele modnych ubranych ludzi.  



 Zapraszam na nasze pozostałe social media:
INSTAGRAM: @TATUAZENATRASIE

















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Moja wyprawa na północ - Tromsø, Norwegia - WYJAZD NA WŁASNĄ RĘKĘ

  Cześć!  Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o mojej wyprawie na północ, a mianowicie do miasta Tromsø . Czy kiedykolwiek marzył_ś o wyprawie w poszukiwaniu zorzy polarnej? Czy chciał_byś doświadczyć prawdziwej zimy, białych krajobrazów i magicznej atmosfery? Jeśli tak, to Tromsø, położone w północnej Norwegii, jest idealnym miejscem dla Ciebie! Tromsø jest największym miastem w północnej Norwegii, zwane "bramą do Arktyki". Każda osoba, która mnie zna, wie jak bardzo Norwegia zagościła w moim sercu. Dlatego do Tromsø wybrałam się z moimi znajomymi, którzy nigdy wcześniej nie byli w Norwegii, a byli ciekawi o co mi tak naprawdę chodzi z tym krajem. 😊 Lokalizację wybrała moja koleżanka. Wcześniej głównie bywałam w okolicach Trondheim - Møre og Romsdal.  Podróż i zakwaterowanie Podróż z Gdańska do Tromsø rozpoczęliśmy przygodą na pokładzie samolotu Wizz Air. To wygodne połączenie lotnicze pozwoliło nam dotrzeć na miejsce szybko i bezproblemowo.  Warto wspomnieć, że z lotniska w

Ile kosztował nas wyjazd do Sztokholmu na weekend? WYJAZD NA WŁASNĄ RĘKĘ

 Spis treści  1. Szwecja - Sztokholm najważniejsze informacje 2. Nasza podróż oraz zakwaterowanie 3. Co warto zobaczyć w Sztokholmie? 4. Ile kosztował nas wyjazd do Sztokholmu na weekend?  1. Szwecja - Sztokholm najważniejsze informacje Hejka! Chciałbym się z Wami podzielić moimi odczuciami z naszej niedawnej podróży. W styczniu byliśmy po raz pierwszy w Szwecji, mianowicie w Sztokholmie. Jeśli macie zamiar wybrać się to warto znać kilka ciekawostek 😉 Zacznę od komunikacji miejskiej, która jest dobrze rozwinięta i tania. Praktycznie co kilkaset metrów mijaliśmy przystanki autobusowe bądź tramwajowe. Ciekawą opcją przemieszczania się po Sztokholmie są również promy, które nie różnią się cenowo od autobusów. Jest wiele różnych opcji zakupu biletów, możemy: Korzystać z opcji pay as you go (dotyczy opłat za pojedynczy przejazd), Kupić bilet jednorazowego użytku w automacie lub w punkcie sprzedaży, Nabić bilet czasowy na kartę przedpłaconą SL Access Card lub opłacić nią pojedynczy przejaz