Przejdź do głównej zawartości

Ile kosztował nas wyjazd do Sztokholmu na weekend? WYJAZD NA WŁASNĄ RĘKĘ




 Spis treści 
1. Szwecja - Sztokholm najważniejsze informacje
2. Nasza podróż oraz zakwaterowanie
3. Co warto zobaczyć w Sztokholmie?
4. Ile kosztował nas wyjazd do Sztokholmu na weekend? 



1. Szwecja - Sztokholm najważniejsze informacje

Hejka! Chciałbym się z Wami podzielić moimi odczuciami z naszej niedawnej podróży. W styczniu byliśmy po raz pierwszy w Szwecji, mianowicie w Sztokholmie. Jeśli macie zamiar wybrać się to warto znać kilka ciekawostek 😉

Zacznę od komunikacji miejskiej, która jest dobrze rozwinięta i tania. Praktycznie co kilkaset metrów mijaliśmy przystanki autobusowe bądź tramwajowe. Ciekawą opcją przemieszczania się po Sztokholmie są również promy, które nie różnią się cenowo od autobusów. Jest wiele różnych opcji zakupu biletów, możemy:

  • Korzystać z opcji pay as you go (dotyczy opłat za pojedynczy przejazd),
  • Kupić bilet jednorazowego użytku w automacie lub w punkcie sprzedaży,
  • Nabić bilet czasowy na kartę przedpłaconą SL Access Card lub opłacić nią pojedynczy przejazd,
  • Kupić bilet w aplikacji SL-Reseplanerare och biljetter.

My osobiście korzystaliśmy z opcji ,,pay as you go'', która polega na tym, że wystarczy przyłożyć kartę zbliżeniową do czytnika w autobusie/tramwaju, a na koniec dnia z naszego konta zostanie pobrana opłata za wykorzystane przejazdy.

(źródło: https://www.podrozepoeuropie.pl/komunikacja-miejska-sztokholm/)

Uważam, że warto też wspomnieć o popkulturze Szwecji, która jest świetnie znana na całym świecie! Zakładam, że każdy z nas kiedyś świetnie się bawił do piosenek ABBY albo kojarzy najpopularniejsze utwory takie jak "Mamma Mia" albo "Dancing Queen".

Aktualna waluta Szwecji to korona szwedzka. Jedna korona to mniej więcej 40 groszy. Jeśli chodzi o ceny to zazwyczaj są one dwa razy większe od polskich. 


2. Nasza podróż oraz zakwaterowanie

Do Sztokholmu można wybrać się samolotem lub promem. Naszym wyborem był samolot Ryanair. Zapłaciliśmy około 300 zł w obie strony (Poznań Ławica -  Sztokholm-Arlanda). W cenie biletu mieliśmy walizkę podręczną do 10kg i dodatkowy plecak podręczny. Nasz lot trwał około 1,5h.

Z lotniska co chwilę kursuje pociąg Arlanda Express, który zawiezie Was do centrum w 20 minut. Cena jest w granicach 70zł za osobę w jedną stronę. Myślę, że warto się zdecydować właśnie na ten pociąg, ponieważ busy albo taksówki jadą do centrum prawie 1h. Oszczędzimy w ten sposób sporo czasu, który przy weekend'owym wypadzie jest kluczowy. 

Jeśli chodzi o nocleg to wybraliśmy tradycyjnie airbnb. Polecam hotel Generator - Superior Queen (To nie jest reklama!). Obsługa w hotelu była naprawdę super, każdy chodził uśmiechnięty i chętny pomóc. Największym plusem tego hotelu było jego położenie. Do centrum mieliśmy zaledwie 10 minut pieszo i przystanki autobusowe po drodze w razie gdybyśmy chcieli jechać w inne części miasta. 


3. Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Pamiętam, że pierwszą rzeczą jaka nas zachwyciła i stwierdziliśmy, że musimy to zobaczyć było muzeum Abby. Dla fanów twórczości Abby jest to must have do zobaczenia! Wejściówka dla jednej osoby kosztowała około 100zł, ale znajdziecie tam wszystko, co związane z Abbą. 






Kolejnym miejscem jest Zamek Królewski w którym można zobaczyć jak wygląda sala tronowa i znaleźć całkiem sporo ciekawostek o królach Szwecji. 




Warto odwiedzić stacje metra, które przyciągają swoją kolorystyką.

 


A co dobrego można zjeść? 

Bardzo popularne w Szwecji są cynamonki, można je znaleźć w dosłownie każdej kawiarni. Jeśli chodzi o tradycyjną kuchnię Szwecji to warto spróbować klopsiki mięsne Köttbullar. Śniadania jedliśmy w Caffee Express, czyli tamtejszej sieciówce.

 

4. Ile kosztował nas wyjazd do Sztokholmu na weekend? 

Loty: około 300zł w dwie strony - Ryanair

Pociąg z lotniska do centrum - 140zł (dwa przejazdy)

Pobyt w hotelu 2 noce - 745 zł 

Jedzenie - w restauracjach lub kawiarniach około 600zł 

Transport publiczny około 60-80zł

Muzea około 600zł (zwiedziliśmy Muzem Abby, Muzeum Królewskie, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Nobla)

Razem: około 2890zł, co daje na osobę ok. 1445zł. 


Zapraszam na nasze pozostałe social media:

INSTAGRAM: @TATUAZENATRASIE

TIKTOK: @TATUAZENATRASIE

YOUTUBE: Tatuaże Na Trasie 





Komentarze

  1. Może i ja się kiedyś tam wybiorę. Świetny post, interesujący.
    https://szczesliwasingielkaa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moja wyprawa na północ - Tromsø, Norwegia - WYJAZD NA WŁASNĄ RĘKĘ

  Cześć!  Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o mojej wyprawie na północ, a mianowicie do miasta Tromsø . Czy kiedykolwiek marzył_ś o wyprawie w poszukiwaniu zorzy polarnej? Czy chciał_byś doświadczyć prawdziwej zimy, białych krajobrazów i magicznej atmosfery? Jeśli tak, to Tromsø, położone w północnej Norwegii, jest idealnym miejscem dla Ciebie! Tromsø jest największym miastem w północnej Norwegii, zwane "bramą do Arktyki". Każda osoba, która mnie zna, wie jak bardzo Norwegia zagościła w moim sercu. Dlatego do Tromsø wybrałam się z moimi znajomymi, którzy nigdy wcześniej nie byli w Norwegii, a byli ciekawi o co mi tak naprawdę chodzi z tym krajem. 😊 Lokalizację wybrała moja koleżanka. Wcześniej głównie bywałam w okolicach Trondheim - Møre og Romsdal.  Podróż i zakwaterowanie Podróż z Gdańska do Tromsø rozpoczęliśmy przygodą na pokładzie samolotu Wizz Air. To wygodne połączenie lotnicze pozwoliło nam dotrzeć na miejsce szybko i bezproblemowo.  Warto wspomnieć, że z lotniska w

Helsinki - idealne na wypad w weekend? WYJAZD NA WŁASNĄ RĘKĘ

  Spis treści  1. Kilka słów o Finlandii  2. Nasz lot, transport i zakwaterowanie w Helsinkach  3. Co warto zobaczyć w Helsinkach?  4. Czy weekend wystarczy, by zwiedzić Helsinki? 1. Kilka słów o Finlandii Cześć! W dzisiejszym wpisie chciałabym się podzielić moimi wrażeniami z ostatniej podróży. Od 14-16 kwietnia byłam w Helsinkach - to był mój pierwszy raz w Finlandii. Zanim wybierzecie się w podróż do tego kraju, warto dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy 😏 Po pierwsze - można pić wodę prosto z kranu! Woda jest naprawdę czysta i dobra w smaku, dla mnie to był luksus, ponieważ w Polsce zawsze używam dzbanka/butelki z filtrem. Woda pochodzi prosto ze źródeł górskich przez Päijännetunneli - najdłuższy tunel wodny na świecie. Co ciekawe, Arabia Saudyjska od wielu lat kupuje wodę pitną ze stolicy Finlandii. (źródło: https://fajnepodroze.pl/helsinki-ciekawostki-informacje-fakty/) Po drugie - Finlandia należy do Unii Europejskiej i jej walutą jest Euro. Tak, potwierdzam - zaskoczeniem było